Deska Elewacyjna Olcha 21x145 mm

Nowy produkt

Aby poznać cene skontaktuj sie z nami

Drzewo osiąga wysokość 20-25 m, niekiedy większą. Pień (strzała) do wysokości ok. 15 m jest wolny od gałęzi, o kształcie cylindrycznym, niekiedy z nabiegami korzeniowymi. Średnica pierśnicy do 100 cm, najczęściej jest jednak mniejsza, zwykle do 50 cm. Biel i twardziel są niewyodrębnione. Drewno ma barwę czerwonawo-białą do żółto-czerwonej; pod działaniem powietrza i światła gwałtownie ciemnieje. Przyrosty roczne są słabo widoczne. Budowę ma zwykle prostowłóknistą, rzadko występuje skręt włókien, struktura równomierna, niezbyt drobna. Kora u drzew młodych zielonkawa, później przechodząca w ciemnobrązową do czarno-brunatnej; spękana o wysokim udziale garbników; udział kory wynosi ok. 15%, gęstość kory 426 kg/m3. Drewno jest mało dekoracyjne, ma zapach lekko kwaskowaty po ścięciu.

Obróbka mechaniczna: drewno jest lekkie, miękkie, elastyczne, mocne, obrabia się dobrze uzyskując przy tym gładkie powierzchnie; łupliwość dobra.

Suszenie: przebiega dobrze, szybko; drewno nie wykazuje większych skłonności do pękania i paczenia, ma dobrą zdolność odzyskiwania kształtu; kurczy się miernie.

Sklejanie: dobre i trwałe.

Obróbka powierzchni: dobra; drewno podatne na wykańczanie bejcami i lakierami.


Wady drewna: krzywizny, przemieszczenia rdzenia, skręt włókien, "róże", rosochatość, przebarwienia oksydacyjne, rzadziej pęknięcia, plamki rdzeniowe, zgnilizna, przebarwienia spowodowane przez grzyby, chodniki owadzie.


 Olcha czarna
(Alnus glutinosa Gaertn.)
fot. P NeymanTrwałość: na wolnym powietrzu niewielka; drewno bardzo dobrze przechowuje się w wodzie, nieodporne na zmiany warunków atmosferycznych.

Zastosowanie: drewno okleinowe na okleiny skrawane płasko i obwodowo. Jest ono stosowane w przemyśle sklejkowym, drewno konstrukcyjne na budowle wodne, drewno specjalne do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, papieru i celulozy, na instrumenty muzyczne, w modelarstwie, do wyrobu sprzętów domowych, kuchennych, na ołówki, ramy, zabawki; nadaje się do toczenia i rzeźby.
Drewno olchy łatwo poddaje się modyfikacji za pomocą styrenu lub żywicy mocznikowo-formaldehydowej, uzyskując w ten sposób większą trwałość. Modyfikowane drewno olchowe jest stosowane w przemyśle odlewniczym, szklarnictwie, w stolarce budowlanej, w przemyśle okrętowym.

Wskazówki: zaleca się ścinkę zimową, składowanie wodne i przetarcie "na ostro"; tarcicę należy układać w stosy przewiewne, stosując cienkie przekładki; zaleca się też
ochronę czół; po wstępnym przesuszeniu dalsze suszenie w stosach pod zadaszeniem.


Właściwości fizyczne: gęstość w stanie zupełnie suchym - 450-510-600 kg/m3, gęstość przy wilgotności 12-15% - 490-550-640 kg/m3, gęstość po ścięciu - 800-850-930 kg/m3, skurcz: wzdłuż włókien - 0,5%, w kierunku promieniowym - ok. 4,4%, w kierunku stycznym - ok. 9,3%, objętościowy -12,6-14,2%.

Właściwości mechaniczne: wytrzymałość na zginanie statyczne - 44 -97-172 MPa, moduł sprężystości przy zginaniu statycznym - 7700-11 700 MPa, wytrzymałość na ściskanie - 31-55-77 MPa, wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien- 55-94-140 MPa, wytrzymałość na rozciąganie w poprzek włókien-6,9-7,3-7,9MPa, wytrzymałość na ścinanie-3,0-4,5-6,5 MPa, wytrzymałość na zginanie udarowe - 2,5-5,4-10,8 J/cm2, twardość Brinella w kierunku równoległym do włókien - 33-38 MPa, twardość Brinella w kierunku prostopadłym do włókien- 7-8 MPa, ścieranie (olcha : buka) jak 0,3 : 1.

źródło: http://www.itd.poznan.pl

Profil deski PROFIL FAZA
Grubość 21 mm
Szerokość 145 mm
Długość 1500-3000 mm ( mix długościowy)
Cena za m2 97,20 zł brutto/m2 (cena orientacyjna)

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Deska Elewacyjna Olcha 21x145 mm

Deska Elewacyjna Olcha 21x145 mm

Drzewo osiąga wysokość 20-25 m, niekiedy większą. Pień (strzała) do wysokości ok. 15 m jest wolny od gałęzi, o kształcie cylindrycznym, niekiedy z nabiegami korzeniowymi. Średnica pierśnicy do 100 cm, najczęściej jest jednak mniejsza, zwykle do 50 cm. Biel i twardziel są niewyodrębnione.

5 innych produktów w tej samej kategorii:

Producenci

Nowe produkty

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Ostatnio przeglądane

Informacja